úterý 9. února 2010

DestINY Charity Collab Kit And Blog Train

Once upon a time there lived a plain girl nicknamed Diny, a girl like you and me. After she passed several obstacles she found her prince; they started a little farm and raising up four children. Then the first blow came - their nearly two years old daughter was diagnosed with a fatal, progressive disease SMA (spinal muscular atrophy). They fought it, the got for her the best they could (e.g. a special wheelchair for small children), they survived the blow because they were two for it, sharing their fears and hopes, sharing the tedious work and care, sharing the love. But the Diny's destiny had to be harder - even not two years after the first one, there was a second eadly blow - her prince was killed, innocent, in a traffic accident. She stayed alone for her farm, for her small children, for all the hard work and constatnt care, for her hopes and fears.

We, her virtual friends, decided to help her, if not by offering our distand hands, then at least by offering our art to collect some money to patch the most urgent needs of her family, especially the expensive sitting and moving aids for her lovely Klara.

This full kit includes:
3 alphabets
36 background papers 12x12
272 elements
18 QP`s
1 blog template
15 overlays and frame clusters and 3 wordarts from CT girls

You can buy the kit for USD 10 at Scrapartist - here.We prepare for you DestINY Blog Train! My little treat for you can be downloaded by clicking here. Make sure to follow each blog link given on each of our blogs to gather ALL the goodies, from freebies and pieces to 12 x 12 Quick Pages, overlays, etc.! All Abroad!
Where do you go now? Elena has a little something waiting for you at her blog.Nevím, jestli existuje mezi scrapujícími maminkami ještě některá, která neslyšela o Diny z BC... Pokud ano, tak dovolte krátký příběh... S Diny, maminkou čtyř dětí, si osud ošklivě pohrál. U jejich malé dcerky Klárky lékaři diagnostikovali spinální muskularní atrofii. Nemoc Klárku upoutala na vozík a bere ji sílu nejen se hýbat, lézt, či sedět, ale často unaví Klárčiny ručičky, i když chce třeba jen sama vzít lžíci a jíst, takže Klárka vyžaduje celodenní péči. I přes tuto krutou ránu Dinina rodinka žila šťastně a spokojeně a přitom Diny stihla vedle psaní blogu o Klárce a její nemoci ještě zásobit ostatní maminy z BC výtečnými recepty... V listopadu 2009 však přišla další, ještě krutější rána - Dinin muž zemřel při autonehodě, kterou nezavinil. Téměř okamžitě vznikla pomocí Zrnek sbírka, která by měla Dinině rodině ulehčit složitou situaci, a mezi designerkami se zrodil nápad udělat collab, jehož výtěžek poputuje taktéž na tento účet.


A spojilo se 11 designérek a scraperek (z českých ad77design, Bohemian Art, Jk2x, PST Designs, Sarahh Graphics, Viky a Zalinka, ze slovenských Design by Snoopy a Palvinka designs, a 2 cizinky Laurie Ann - Heavens Gate Design a Dianne Rigdon Design), aby společně daly dohromady tento kit plný naděje...


Kit obsahuje:
3 abecedy
36 papírů 12x12
272 elementů
18 quick pages
1 blog template
15 overlays a clusters a 3 wordarty

Kit stojí 108,-Kč a nakoupit za korunky můžete zde.

A konečně - připravily jsme pro vás DestINY Blog Train! Minikity, overlaye, wordarty, clustery, quick pages, to všechno najdete na jednotlivých zastávkách - tak pozor, ať vám některá drobnůstka neuteče!
Můj příspěvek můžete stáhnout zde - a pak pokračujte na další zastávku u Eleny.

6 komentářů:

Blanulak řekl(a)...

Connie's blog post is not online jet so you can jump her and go here:

http://lavandascrap.blogspot.com/

Anonymní řekl(a)...

Thank you so much!

Dana řekl(a)...

Thank you so much for the wonderful treat.

CraftCrave řekl(a)...

Thank you! This blog post will be advertised on CraftCrave in the DigiFree category today (look for timestamp: [10 Feb 01:00pm GMT]).

* Lee řekl(a)...

Thank you so much for what you are doing for your friend. How tragic. My prayers are with her and her family.

CreativeBusyHands řekl(a)...

Thank you so much for this Freebie. I want to let you know that I posted a link to your blog in CBH Digital Scrapbooking Freebies, under the Page 7 post on Feb. 14, 2010. Thanks again.